sobota 21 October 2017
Přihlásit se Registrovat

Přihlásit se na Váš účet

Uživatelské jméno
Heslo *
Pamatovat si mě

Vytvořit účet

Pole označena hvězdičkou (*) jsou poviná.
Jméno
Uživatelské jméno
Heslo *
Potvrdit heslo*
Email *
Potvrdit email *
Captcha *
Reload Captcha

Svátek památek v Pardubicích Doporučený

středa, 30 August 2017 05:53

Svátek památek potrvá dva dny

29.8.2017 | Milovníci památek, kteří se každoročně v rámci Dnů evropského dědictví (EHD) vydávají na pouť po zajímavých a často i běžně nepřístupných objektech, mají důvod k radosti. Letošní ročník, pro Pardubice již patnáctý, bude totiž dvoudenní akcí.

zvonice 2

„Během víkendu 16. a 17. září bude v Pardubicích zpřístupněno 17 objektů. S ohledem na národní téma letošního ročníku, kterým jsou Památky a příroda, bude součástí doprovodného programu i široká škála besed či komentovaných procházek po městě a jeho zeleni, připravená ve spolupráci s Klubem přátel Pardubicka.  V bývalé reálce bude historik František Šebek přednášet na téma Rybníkářství na Pardubicku za pánů z Pernštejna,  tématem plně souzní zpřístupnění objektu Natura Parku na Chrudimce,“ řekla organizátorka EHD Jana Fiedlerová.

I letos se během Dnů evropského dědictví otevřou místa, která nejsou běžně přístupná, například katakomby kostela Zvěstování Panny Marie či zvonice u kostela sv. Bartoloměje. Pro malé i větší zájemce připravila Východočeská galerie v Pardubicích a Galerie města Pardubic s Národním památkovým ústavem zajímavé výtvarné dílny. Návštěvníci nepřijdou ani o tradiční a oblíbené součásti programu, jako jsou procházky městskou památkovou rezervací s historikem Františkem Šebkem či velký návštěvní den ve Východočeském divadle, zpřístupněn bude zámek, radnice, galerie, pardubický pivovar, některé kostely, židovský hřbitov atd. Tradičně se návštěvníci mohou těšit i na soutěž. Pro prvních 35 návštěvníků památek, kteří navštíví alespoň pět objektů a nasbírají razítka do hrací karty, je u pojízdné kavárny Doppie Coffee připravena káva zdarma.

„Návštěvníci jistě ocení to, že letošní svátek památek bude dvoudenní. Často si stěžovali, že nestihli objet či obejít vše, co je v nabídce zaujalo,“ dodala Fiedlerová. Pardubice si totiž na nedostatečný zájem o Dny evropského dědictví nemohou stěžovat, každoročně přicházejí tisíce zájemců.  Rekordní byl rok 2015, kdy prošlo otevřenými objekty 9.500 návštěvníků. Podle průzkumu, který si organizátoři nechali udělat, je zhruba třetina návštěvníků mimopardubická. Nejčastěji přijíždějí z Prahy, Chrudimi a Hradce Králové.

Bližší informace s přesným programem naleznou zájemci na programových skládačkách EHD, které jsou k dispozici v Turistickém informačním centru, na zpřístupněných památkách a na webu www.ehd.cz či www.pardubice.eu. Všechny objekty zapojené do programu EHD budou v tento den přístupny zcela zdarma či za symbolický poplatek.

Číst 216 krát Naposledy změněno čtvrtek, 14 September 2017 10:15

Odkazy

Obecní úřad

Úřední hodiny:
Po 1700 - 1900
E-mail:
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Telefon:
+420 466 971 253
Adresa:
Dubany 23, 530 02 Pardubice

Odkazy

Odkazy na související weby s obci Dubany: Fotogalerie Duban
Fotogalerie mladí hasiči

Události

Odběr novinek

Přihlaste se k odběru novinek z našeho webu. Buďte informováni o dění v obci!