středa 22 November 2017
Přihlásit se Registrovat

Přihlásit se na Váš účet

Uživatelské jméno
Heslo *
Pamatovat si mě

Vytvořit účet

Pole označena hvězdičkou (*) jsou poviná.
Jméno
Uživatelské jméno
Heslo *
Potvrdit heslo*
Email *
Potvrdit email *
Captcha *
Reload Captcha
Zahrádkářské zajímavosti

Zahrádkářské zajímavosti (7)

Réva vinná pro malopěstitele

čtvrtek, 29 September 2016 07:54 Napsal(a)

Réva vinná pro malopěstitele

Publikace Réva vinná pro malopěstitele předkládá informace a poznatky, které velmi dobré využijí malovinaři, drobní pěstitelé révy vinné a také zahrádkáři. Jednotlivé pracovní operace jsou představené způsobem využitelných právě tam, kde stále převažuje vyšší podíl ručního ošetřování vinice nad využitím mechanizace. Cílem autorského kolektivu je prezentovat také nové poznatky, pokusy a výzkum, které jsou využitelné v agrotechnice révy vinné. Jednotlivé kapitoly provázejí malovinaře od výběru odrůdy, pres představy o kvalitě hroznu, výsadbu vinice až po každoroční cyklické agrotechnické zásahy, které se využívají ve vinici. Bohatý obrazový materiál.

Objednávky na:
Český zahrádkářský svaz, z.s.
Rokycanova 318/15, 130 00 Praha-Žižkov
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., tel.: 222 782 710
K uvedené ceně připočítáváme poštovné ve výši 70 Kč.

Informace ZO ČZS Dubany

čtvrtek, 28 July 2016 10:24 Napsal(a)

Dne 23.6.2016 pořádala ZO ČZS Dubany tématický  zájezd pro své členy z Duban, Třebosic a Starého Mateřova pod záštitou hejtmana PK JUDr. Martina Netolického.
Navštívili jsme Festival česneku v Buchlovicích. Festival byl plný nejen šesnekových paliček, ale dobrého jídla, pití, hudby a příjemné atmosféry.  - www.festivalcesnekubuchlovice.cz   

V podvečer jsme přejeli do šlechtitelské vinařské stanice v Polešovicích, kde nás RNDr. Zdeněk Habrovanský při exkurzi s ochutnávkou vína seznámil s taji pěstování a šlechtění vinné révy - www.ssvpolesovice.cz

Fotografie z výletu si můžete prohlédnout ve fotogalerii obce Dubany.

Iva Kučerová                                                                                                                                Jednatelka ZO ČZS Dubany

Celostátní výstava vín v Břeclavi

pondělí, 02 May 2016 06:02 Napsal(a)

Celostátní výstavy vín
Českého zahrádkářského svazu, z. s.
s mezinárodní účastí

Břeclav 2016
27. 5. – 28. 5. 2016
v Kulturním domě Na Obecní
ve Staré Břeclavi

Přeroubování dřevin

středa, 28 January 2015 07:27 Napsal(a)

 

 

Přeroubování řeší zpravidla nevhodnou odrůdu ovocného stromu, která nesplňuje vaše požadavky na ovocný strom. Přeroubování pomáhá i v případech pokud se odrůda ukáže jako málo odolná vůči mrazům nebo škůdcům a také je-li náchylná k nemocem. Tímto způsobem se dá ale vyřešit i problém vhodných opylovačů pro ovocné stromy na zahradě, kdy na novou odrůdou stačí přiroubovat jen několik větví vhodného opylovače.

U přestárlých stromů bez nových přírůstků se již přeroubování nevyplatí. Neobyčejně bujně rostoucí mladý strom dobré odrůdy můžeme k plodnosti přimět: omezením dávek dusíku, přerytím kořenů po obvodu koruny, vynecháním řezu nebo vytvořením umělých plodných oblouků na výhonech koncem července. Plodnost se dostaví zpravidla po dvou letech, zatímco po přeroubování nejdříve po třech. Někdy je  vysázení nového stromku časově výhodnější.

K důležitým přípravným pracím patří obstarání roubů do konce února. První přeroubováváme peckoviny - koncem února až začátkem března, u jádrovin nastává vhodné období zhruba o měsíc později. Nejlépe srůstá roub při roubování na kozí nožku, vyžaduje však zvláštní péči. Začátečníkům je doporučováno roubování za kůru podle Wencka v dubnu až květnu.

Mučenky

středa, 28 January 2015 07:21 Napsal(a)

 

Mučenky - užitečné krásky

 

Celý rod mučenek je nesmírně obsáhlý a čítá přibližně 400 platně popsaných taxonů, které pocházejí především ze Střední a Jižní Ameriky. U mnoha druhů se snoubí krása květů a vynikající chuť plodů. Obě tyto skutečnosti dělají proto z mučenek jedny z nejpěstovanějších rostlin tropů celého světa. Ve španělsky hovořících zemích se plodům říká chinola, granadilla nebo mara­cuya. Ve frankofonních oblastech pro ně mají pojmenování grana­dille nebo couzou a anglicky se nazývají passionfruit.

Mučenky jsou většinou vytrvalé liány s velmi dlouhými popínavými stonky dorůstajícími délky až 40-50 m! Na stoncích se vytvářejí nejčastěji spirálovité, nevětvené úponky, kterými se přichytávají okolní vegetace nebo záměrně instalované opory. Listy jsou obvykle trojlaločné, hluboce vykrajované, lesklé. Atraktivní květy mají barevnou korunu a tzv. pakorunku, která se skládá z hustého věnce brv. Uprostřed květu je sloupek nesoucí pět tyčinek a tři paličkovité čnělky. Plodem je vejčitá nebo kulovitá bobule s mnoha semeny, která jsou u jedlých druhů obalena aromatickým míškem vynikající, navinulé chuti.

Budujte hmyzí domečky - a vaše zahrada rozkvete

Pokud každoročně řešíte otázku, jak přilákat opylovače a další užitečný hmyz do vaší zahrady, neváhejte navštívit expozici Českého zahrádkářského svazu (ČZS), která na vás na letošní jarní Flóře čeká v novém pavilónu „C“ od 24. dubna do 27. dubna.

Že si hmyz opravdu zaslouží naši každoroční pozornost, potvrzuje i realizátorka expozice Ing. Pavlína Švecová z ČZS. „Hmyz nám pomáhá s likvidací škůdců, zvláště tehdy, pokud se chceme vyhnout chemickým přípravkům. Lidé si mnohdy ani neuvědomují, že bez hmyzích opylovačů bychom se ani nedočkali velké úrody.“

Některé rostliny jsou sice samosprašné - opylují se tedy samy, většina ovocných stromů ale potřebuje ke svému opylení hmyz. „V naší expozici proto ukážeme návštěvníkům, jak cestu užitečného hmyzu k rostlinám usnadnit. Poradíme, jak vytvořit hmyzí domečky, tedy jakési jednoduché skrýše, kde se hmyz rychle zabydlí. Sami uvidí, že tato útočiště mohou být i zajímavým prvkem našich zahrad,“ uvedla Švecová.

Tvůrčím nápadům a fantazii se v tomto případě meze nekladou a tvůrci expozice mysleli i na zábavu pro nejmenší. Připraven pro ně bude dětský koutek, kde si případně budou moci nějaký ten hmyzí domeček i vytvořit. „Na hmyzích domečcích je krásné, že pro jejich realizaci toho moc nepotřebujeme. Mnohdy stačí stará dutá cihla, ztrouchnivělý kmen stromu či prázdná makovice,“ dodává Švecová.

A protože jarní práce na zahrádkách vrcholí, k dispozici bude návštěvníkům i tradiční bezplatná ovocnářská a zelinářská poradna, kde bude mj. odpovídat přední rostlinolékař Ing. Jaroslav Rod, CSc., Alois Soukup a Ing. Jiří Kučera, CSc. O dobrou náladu se postarají moravští vinaři za doprovodu cimbálové muziky. Uskuteční se i tradiční soutěž středních škol a učilišť v tematickém aranžování expozic.

Téma hmyzích domečků se ponese celou expozicí. Najdete zde však i stovky květů letošního jara, především narcisů a tulipánů, které představí známí čeští pěstitelé.

Krásná zahrada - co dělat v létě

pondělí, 08 July 2013 08:18 Napsal(a)

 

Letní zahrada je spousta práce, ale té nejkrásnější. Co na ní dělat v létě?

Ovocné stromy - při bohaté násadě plodů nezapomínejte podepírat větve silnými kůly.

Pivoňky - hůře snášejí přesazování. Šanci na jejich ujmutí zvýšíte přesazením nebo rozdělením trsů v nejteplejším období v půli července.

Živé ploty - teď je nejvhodnější doba na stříhání a tvarování jehličnanů i listnáčů.

Dvoletky - vysazujte sazenčiky z jarních výsevů - slézovky, hvozdíky, zvonky. Chraňte je proti slunci a zalévejte.

Je čas mečíků  Smile

 

Zdroj: časopis Venkov a styl

Hezké léto strávené nejen na Vašich zahrádkách Vám všem přeje Iva   Cool

 

 

 

 

 

Odkazy

Obecní úřad

Úřední hodiny:
Po 1700 - 1900
E-mail:
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Telefon:
+420 466 971 253
Adresa:
Dubany 23, 530 02 Pardubice

Odkazy

Odkazy na související weby s obci Dubany: Fotogalerie Duban
Fotogalerie mladí hasiči

Události

Odběr novinek

Přihlaste se k odběru novinek z našeho webu. Buďte informováni o dění v obci!