neděle 17 December 2017
Přihlásit se Registrovat

Přihlásit se na Váš účet

Uživatelské jméno
Heslo *
Pamatovat si mě

Vytvořit účet

Pole označena hvězdičkou (*) jsou poviná.
Jméno
Uživatelské jméno
Heslo *
Potvrdit heslo*
Email *
Potvrdit email *
Captcha *
Reload Captcha

Budujte hmyzí domečky - pozvánka na Flóru Olomouc

úterý, 01 April 2014 00:00

Budujte hmyzí domečky - a vaše zahrada rozkvete

Pokud každoročně řešíte otázku, jak přilákat opylovače a další užitečný hmyz do vaší zahrady, neváhejte navštívit expozici Českého zahrádkářského svazu (ČZS), která na vás na letošní jarní Flóře čeká v novém pavilónu „C“ od 24. dubna do 27. dubna.

Že si hmyz opravdu zaslouží naši každoroční pozornost, potvrzuje i realizátorka expozice Ing. Pavlína Švecová z ČZS. „Hmyz nám pomáhá s likvidací škůdců, zvláště tehdy, pokud se chceme vyhnout chemickým přípravkům. Lidé si mnohdy ani neuvědomují, že bez hmyzích opylovačů bychom se ani nedočkali velké úrody.“

Některé rostliny jsou sice samosprašné - opylují se tedy samy, většina ovocných stromů ale potřebuje ke svému opylení hmyz. „V naší expozici proto ukážeme návštěvníkům, jak cestu užitečného hmyzu k rostlinám usnadnit. Poradíme, jak vytvořit hmyzí domečky, tedy jakési jednoduché skrýše, kde se hmyz rychle zabydlí. Sami uvidí, že tato útočiště mohou být i zajímavým prvkem našich zahrad,“ uvedla Švecová.

Tvůrčím nápadům a fantazii se v tomto případě meze nekladou a tvůrci expozice mysleli i na zábavu pro nejmenší. Připraven pro ně bude dětský koutek, kde si případně budou moci nějaký ten hmyzí domeček i vytvořit. „Na hmyzích domečcích je krásné, že pro jejich realizaci toho moc nepotřebujeme. Mnohdy stačí stará dutá cihla, ztrouchnivělý kmen stromu či prázdná makovice,“ dodává Švecová.

A protože jarní práce na zahrádkách vrcholí, k dispozici bude návštěvníkům i tradiční bezplatná ovocnářská a zelinářská poradna, kde bude mj. odpovídat přední rostlinolékař Ing. Jaroslav Rod, CSc., Alois Soukup a Ing. Jiří Kučera, CSc. O dobrou náladu se postarají moravští vinaři za doprovodu cimbálové muziky. Uskuteční se i tradiční soutěž středních škol a učilišť v tematickém aranžování expozic.

Téma hmyzích domečků se ponese celou expozicí. Najdete zde však i stovky květů letošního jara, především narcisů a tulipánů, které představí známí čeští pěstitelé.

Číst 1290 krát Naposledy změněno úterý, 01 April 2014 09:42
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

Odkazy

Obecní úřad

Úřední hodiny:
Po 1700 - 1900
E-mail:
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Telefon:
+420 466 971 253
Adresa:
Dubany 23, 530 02 Pardubice

Odkazy

Odkazy na související weby s obci Dubany: Fotogalerie Duban
Fotogalerie mladí hasiči

Události

Odběr novinek

Přihlaste se k odběru novinek z našeho webu. Buďte informováni o dění v obci!